Menu Zavřeno

Jak udělat dobrou svatbu podle DJ ROGA?

Po delší úvaze jsem našel odvahu vytvořit tento článek, který je mým upřímným pohledem na svatby. Myslím, že jsem jich zažil dostatečné množství, abych si mohl dovolit následující řádky sepsat.

Svatba je především oficiální právní akt, při kterém dva snoubenci vstupují do svazku manželského. Je to krásný a romantický počin stejně tak, jako je to možná největší životní gambling. Je to vlastně ještě větší riziko než koupě nemovitosti v záplavové oblasti u Vltavy. 🙂 Ale rozhodně neodrazuji, mám svatby rád. V této úvaze bych spíše z pohledu “externího dodavatele svatebních služeb” rád poukázal na některé chyby, neuvážená rozhodnutí a vyhozené peníze. Tento text je asi více určen snoubencům, pro které je svatba velkým zásahem do jejich rozpočtu, ale chtějí v dobré víře uspořádat krásný den pro celou svoji rodinu a přátele. Ne všechny následující myšlenky jsou z mé hlavy, je to mix posbíraných názorů a zkušeností známých, kamarádů a klientů.

Deset (ne)důležitých svatebních služeb

Místo svatby – zde je úplně zásadní čas. Svatební stodoly a rezorty bývají velmi arogantní a tvrdí ve svých podmínkách. Je dobré mít možnost výběru, což znamená zařizovat rok a více dopředu. Pokud řešíte svatební místo na poslední chvíli, budete muset přistoupit na podmínky toho posledního místa, které má ve vašem termínu náhodou ještě volno. A protože oni to ví, vysají vás. Vyberte si místo, kde jsou například vstřícní k donesení vlastního luxusního tvrdého alkoholu pro “pánský klub”, zkrátka objekt, kde o vás opravdu stojí. A nenechejte se vmanipulovat do zbytečných služeb. Pokud máte vyšší rozpočet, je skvělé, když většina svatebčanů může na místě i přespat. Dále se určitě zeptejte na noční klid a restrikce s hudbou. Některé stodoly se to snaží zakrývat a vytáhnou to až ve smlouvě. Dělat neomezený “bordel” do noci se dá opravdu jen na pár místech. Z mé zkušenosti jsou nejhorší svatby v Praze. Samá omezení kvůli parkování, hluku a navíc většina hostů začne kolem jedenácté spěchat na metro. Hrůza! A ještě jeden tip, který vám ušetří nemalé peníze, udělejte svatbu třeba ve čtvrtek. Dostanete slevu od každého dodavatele a pochopitelně i od svatebního místa. Takto ušetříte, bez přehánění, i na ojeté auto.

Catering – zde bych především rád zdůraznil, že drahý a luxusní catering je pro někoho možná velmi zásadní záležitost, ale daleko důležitější je jeho dostatečné množství. Když již v devět večer není co jíst, nevrhá to zrovna dobré světlo na celý den. Myslím, že je nezbytné, aby až do poslední chvíle bylo alespoň nějaké jídlo k dispozici. Třeba guláš, pečivo, obložené mísy, salát… Hladoví svatebčané jsou nespokojení svatebčané. Navíc se rychleji opijí a začnou se chovat často velmi nevhodně.

Květinová výzdoba – pokud se snažíte najít položky k ušetření, zde můžete začít. Obrovský puget na každém stole není nezbytnost, stačí kytice pro nevěstu a třeba něco kvůli fotografiím.

Fotograf(ka) – důležitá položka ve svatebním excelu, rozhodně doporučuji schůzku předem a lidsky si sednout, budete s fotografem trávit celý den. Po čase zjistíte, že ty zákulisní fotky z dopoledního líčení jsou vlastně zábavnější než ty oficiální nastrojené z odpoledne. Pokud chcete hodně šetřit, můžete klidně fotografa vypustit, vždy se najde v rodině někdo, kdo má kvalitní zrcadlovku nebo iPhone Pro. Navíc, nepřítomnost fotografa neovlivní kvalitu svatby pro vaše hosty.

Koordinátorky – ano, podkopávám si teď větev, ale za mě úplná tragédie. Samozřejmě, máte-li rozpočet milion a nechcete nic řešit, užijte si je. Ale doporučuji najít si alespoň nějaké lidsky příjemné, aby přípravy s nimi byly zábavou a ne pouze nezbytnou nutností. Z mé zkušenosti je nejlepší volbou nějaká dobrá kamarádka nebo sourozenec.

Dort – krájení dortu je občas velká zábava a je potřeba k tomu přistupovat s humorem. Ať již budete mít malý nebo super velký, dbejte na to, ať se dá jíst. Nikdo nechce mít v puse půlku kostky Hery, ale stejně se to pořád děje.. 🙂

Kameraman – troufám si říci, že dnes již záležitost jen těch nejluxusnějších svateb. Za prvé, kvalitní video si můžete natočit sami, třeba selfie příchod k oltáři a rovnou u oltáře při proslovu oddávajícího postnout na síť. Budoucí partner(ka) vás možná zabije pohledem, ale vaši sledující, které jste nepozvali, budou nadšení. 🙂 A za druhé, pustíte si to stejně jen párkrát za život, takže za mě iPhone Pro a schopný kamarád to jistí. Ideální je pak sestříhat na délku nějaké písně. Dlouhá videa jsou nudná, ale na takový svatební klip se každý podívá velmi rád a opakovaně.

Dětský animátor / chůva – nevidím to často, ale je to neskutečně úžasná služba. Možná se jí jako brigádu ráda ujme nějaká vzdálená příbuzná, ideálně studentka pedagogické školy. Všechny svatební maminy budou nadšené, že si na chvilku odpočinou, přitom na své ratolesti uvidí, ale nebudou muset pořád hlídat, jestli nějaké někam nespadlo a podobně.

Hudba – Ať živá kapela nebo DJ, tohle je hned po jídle prostě svatební základ. A to se zde nesnažím vypíchnout své řemeslo, zábava je na svatbě nesmírně důležitá. Nikdo si totiž za rok už nepamatuje dort, jídlo, svatební šaty, ale všichni si pamatují zábavu, soutěže a tanec. Je to dokázané. Já osobně preferuji živou hudbu a následně DJe na pozdní after party. Kapela vás samozřejmě bude něco stát, ale ušetříte to na těch kytkách, kameramanech, zbytečně drahých dortech, koordinátorkách a podobně. Pokud připravujete malou svatbu, kapela je zbytečná, stačí DJ. Pokud chcete ušetřit i na DJovi, Spotify puštěné na velkém bluetooth repráku jako alternativa nefunguje. Jako podkres k obědu je to ale úplně v pořádku, DJ by stejně nic jiného nedělal. Zkušenosti ale ukázaly, že za pultem někdo musí alespoň večer stát a lidi bavit, jinak nikdo netancuje. Pokud máte příbuzného, který je dobrý bavič a seženete si pro něj aparaturu, proč ne. Problém je, že půjčení PA systému (ozvučení) a nějakých párty světel vás nevyjde o moc levněji než DJ, který již se vším přijede. Takže ano, DJ alespoň na večer je nezbytnost.

Zábava – Chcete-li připravit svým přátelům a rodině krásný svatební den, myslete hlavně na zábavu, resp. na zažehnání nudy. Nejvíce problematickým časem je cca 15. až 19. hodina, kdy se výrazně nic moc neděje, je po jídle, do večera daleko a všichni se různě poflakují a pokecávají v hloučkách. Nechat svatebčanům “osobní volno” je nutné, ale… Já jsem byl ten, co pořád odpoledne poslouchal “tvl, tady je nuda, udělej něco Dji..” A tak jsem vymyslel svůj hudebně filmový kvíz, který většinu účastníků odpoledne velice baví. Také doporučuji, aby některé disciplíny, kromě Dje / moderátora, uváděl a komentoval někdo z rodiny, kdo se nebojí mluvit a většinu hostů osobně zná. Výrazně to zlepšuje celkový dojem a zábavnost události. Já třeba velice rád moderuji nejrůznější svatební aktivity, ale interní vtipy příbuzných a přátel zábavu logicky povýší úplně jinam.

A to je asi všechno. Zatím. Možná časem něco připíši.

Když to celé upřímně shrnu, tak je tento den jen o tom, aby se vaši svatební hosté dobře najedli, pobavili, byli v teple a suchu a necítili se odstrčení. A když vy dva během večera nebudete ani minutu přemýšlet nad tím, jestli jste si fakt vzali toho správného, bude to opravdu krásný den D…